Przejdź do głównej zawartości

Zabawki z kuchni cz.1

Kontynuując nasze poszukiwania najlepszych sposobów zabawy z dzieckiem, czyli takich, które przysporzą całej rodzinie mnóstwo radości i będą świetnie stymulować rozwój Maluszka uznaliśmy, że jedzenie to bardzo dobry materiał do nauki. Zaczęliśmy więc plądrować naszą kuchnię w poszukiwaniu czegoś miękkiego, czegoś sypkiego, mokrego, pachnącego, kolorowego i grzechoczącego. Bo przecież jedzenie pobudza wszystkie pięć zmysłów. Na dodatek wszystkie naraz. Oczywiście można na różne sposoby stymulować dzieci sensorycznie. Rzecz jednak nie w tym, by uruchomić jeden, czy dwa zmysły ale by dziecko poznawało świat na wszystkie sposoby. Otrzymamy w ten sposób efekt synergii – rezultat współdziałania kilku czynników jest lepszy, niż każde działanie z osobna.
Ponieważ nasze zabawy przeważnie wiążą się z ciamkaniem, gryzieniem i próbowaniem zadbaliśmy o zachowanie wszelkich środków ostrożności. Upewniliśmy się więc, czy żadna z naszych „zabawek” nie jest dla Zosi niewskazana lub niebezpieczna, a całe przedsięwzięcie monitorowane było przez dwie pary rodzicielskich oczu. 
Biało, sypko, puszyście - oto pierwsze spotkanie naszego dziecka z mąką. Największe zainteresowanie wzbudzały umorusane dłonie, które musiały zostać obejrzane z każdej strony – a dla nas obserwatorów, rozkoszny widok. 
Dalej zaatakowaliśmy naszą Córkę cytryną. Najpierw pozwoliliśmy jej powąchać, potem miętolić w łapkach, ale prawdziwe uderzenie zostawiliśmy na koniec…
Kiedy udało nam się oderwać dziecko od cytrusa (ku naszemu zdziwieniu nie tylko się nie zniechęciła, ale wręcz cytrynę pokochała), pobawiliśmy się orzechami. Uderzaliśmy jeden o drugi, masowaliśmy nimi dziecięce ramiona i nóżki, ale nie wzbudziły już takiej gwałtownej reakcji. Na pewno tego tak nie zostawimy, do włoskich orzechów jeszcze musimy powrócić!
Kolejny wielki hit to wiórki kokosowe. Mnóstwo radości, pełne zaangażowanie i skupienie uwagi w 100%. Zosia pokochała ten smak.
Na koniec rozrobiliśmy kakao z wodą i pozwoliliśmy małym stópkom się w tym potaplać. W końcu nie tylko dłonie powinny doznawać nowych bodźców. 

sofishop.pl
Bawiliśmy się półtorej godziny. Śmiechu było co niemiara, sprzątania zresztą też. Po wszystkim Zosia padła i spała długo. Bardzo długo. My natomiast poszliśmy na dalsze plądrowanie kuchni. W końcu jutro też jest dzień.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Puzzle magnetyczne "Farma"

Każdy świadomy rodzic powie, że aby dziecko rosło zdrowe i mądre, trzeba dostarczać mu rozrywki i stymulacji. A ponieważ i ja zaliczam się do tego grona, staram się odpowiednio zadbać o rozwój Zosi. Tym bardziej, że okazuje się to bardzo łatwe i przyjemne. 
Zosia uwielbia wszelkie rodzaju układanki. Wypróbowałyśmy więc puzzle magnetyczne polskiej, rodzinnej firmy Z. P. Alexander, której motto to "nauka przez zabawę". I jak tytuł "Farma" wskazuje związane są one z tematyką wiejskiej zagrody.
Zabawka składa się z pudełka, które jednocześnie jest magnetyczną planszą oraz elementów do układania, takich jak: kot, pies, farmer, gosposia, domek, traktor. Jest ich w sumie 24, co daje możliwość wielu kombinacji.


Do zabawy można wykorzystać 8 kart wzorów, według których układamy to, co jest tam narysowane. Uczy to obserwacji, cierpliwości i odwzorowywania rzeczywistości. I świetne jest na rozruszanie szarych komórek Maleństwa.


Gra daje nam jednak o wiele większe możliwości. Bo …

Gra edukacyjna dla dzieci: Drzewa

Szukając ciekawych, edukacyjnych zabawek dla Zosi trafiłam na rodzinną firmę Jacobsony, polskiego producenta gier. Jedną z nich, która pojawiła się dopiero na rynku razem z Zosią przetestowałyśmy.Gra nazywa się Drzewa i jak sama nazwa wskazuje, tej tematyki dotyczy.  Wydana jest bardzo estetycznie i już samo rozpakowywanie jej dało nam mnóstwo radości i możliwości ćwiczenia małej motoryki.


Drzewa to gra typu memory. Składa się z kart z obrazkami 20 popularnych gatunków drzew, które oczywiście są podpisane. Ponieważ Zosia nie skończyła jeszcze dwóch lat, grę rozpoczęłyśmy od poszukiwań takich samych obrazków, bez odwracania ich. Po każdym odnalezieniu obrazka czytałyśmy co to za drzewo.
Karty wykonane są z bardzo twardego kartonu, tak więc nawet małe rączki nie są w stanie ich zniszczyć zbyt szybko. Dodatkowo obrazki to zdjęcia, które bardzo dobrze oddają szczegóły poznawanych drzew, na tyle prosto jednak, iż takie małe dziecko bez problemu widzi zarówno różnice jak i podobieństwa.

Po kil…

Kolorowe eksperymenty