Przejdź do głównej zawartości

Tradycje Bożego Narodzenia

Grudzień jest miesiącem, który mógł przebiegać tylko pod jednym tematem: tradycje. No bo z czym innym kojarzy nam się ta pora roku?
Zaczęliśmy od książeczek. Rożnych, najróżniejszych. Znalezionych w domu i w bibliotece.


Czytałyśmy więc o tym czym Święta Bożego Narodzenia są, jak się do nich przygotować i jakie emocje wywołują. A ponieważ moja natura filozofa w takich momentach odzywa się ze zdwojoną siłą - starałam się skupić głównie na przeżyciach duchowych, a o materialnych tylko napomknąć. 
Potem oglądałyśmy obrazki, które przedstawiały najważniejsze symbole tego święta. Wiele razy opowiadałam Zosi o tym, co one przedstawiają i dlaczego.A przy okazji słuchałyśmy kolęd. 
A kiedy uznałam, że w teorii Zosia już wie to, co powinna na ten moment - przeszłyśmy do działań. Pojechałyśmy więc na poznański rynek, aby zobaczyć olbrzymią choinkę oraz stajenkę, w której według tradycji chrześcijańskiej narodził się Jezus.


W domu przygotowałam dla Zosi świąteczne pudełko sensoryczne, w którym znalazł się drewniany Gwiazdor (bądź Mikołaj), brokatowa choinka, słodka laska, szydełkowa gwiazdka, metalowy renifer i kilka innych tego typu zabawek, którymi Zosia bawi się do dzisiaj i których z każdym dniem przybywa.Wycięłam choinkę i bombki z kolorowego papieru. Choinkę nakleiłam na kartkę, bombki natomiast naklejała Zosia.

Naklejałyśmy również naklejki w kształcie gwiazdek, bałwanków i choinek na styropianowe bombki. 

To były świetne ćwiczenia na rozwijanie małej motoryki, a obserwowanie Zosi skupionej na zadaniu - bezcenne! Dlatego postanowiłam zrobić dla niej świąteczne pudełko - sorter. Wydrukowałam rysunek Gwiazdora z wielkim workiem na plecach, który wspólnie pokolorowałyśmy.


Potem nakleiłam obrazek na pudełko, w worku na prezenty wycięłam dziurki, które okleiłam kolorową taśmą, przygotowałam kulki z filcu i sorter był gotowy. 
Okazał się zabawką, która wciąga do zabawy na wiele minut!!!
Przyszedł czas również na robienie pierników. W tym roku robiliśmy je całą rodziną i dopóki Zosia nie zrozumiała, że surowe ciasto jest przepyszne - bawiliśmy się świetnie!
Całą rodziną ubieraliśmy też choinkę. 

Na koniec przygotowałam jeszcze dla Zosi proste puzzle - kolorowy, świąteczny obrazek pocięłam na cztery równe części. To zadanie jednak nie było dla niej zbyt interesujące. A może było zbyt trudne?
Oczywiście temat tradycji Bożego Narodzenia będzie nam towarzyszył podczas świąt, aż do Nowego Roku. Nie zamykamy go więc, bo przed nami to, co lubimy najbardziej: przygotowywanie i smakowanie potraw wigilijnych.

Wokół Dzieci Słowo Mamy Ed Montessori Karolowa Mama Kre Team Kreatywnym Okiem Matkopolkowo Bez nudy 360 przygód Bawimy my się trzy Biesy dwa Duśkowy Świat Dzika jabłoń Elena po polsku Co robi Robcio Jej cały świat Cały świat Karli Tymoszko Igranie z Tosią Kawa z cukrem Laurowy świat Kreatywnie w domu LIttle bit life Gugusiowo Ciekawe dzieci Świat Tomskiego Ohana On Ona i dzieciaki Mama w biegu Zakręcony Belfer Świnki 3 Uszywki Zuzinkowej mamy Mama na pełen etat Mama Trójki Dzwoneczkowy raj mamy Ogarniam wszechświat Kreatywna mama Mama Aga Mamuśka24 Pomieszane z poplątanym Nasze rodzinne podróże Nasza szkoła domowa Panna Swawolna Odkrywcy wiedzy Z motylem na dłoni Nasz przygoda diy Zabawy z Archimedesem Schwytane chwile Pomysłowe smyki My home and heart Gagatki 3 Dziecko na warsztat

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Puzzle magnetyczne "Farma"

Każdy świadomy rodzic powie, że aby dziecko rosło zdrowe i mądre, trzeba dostarczać mu rozrywki i stymulacji. A ponieważ i ja zaliczam się do tego grona, staram się odpowiednio zadbać o rozwój Zosi. Tym bardziej, że okazuje się to bardzo łatwe i przyjemne. 
Zosia uwielbia wszelkie rodzaju układanki. Wypróbowałyśmy więc puzzle magnetyczne polskiej, rodzinnej firmy Z. P. Alexander, której motto to "nauka przez zabawę". I jak tytuł "Farma" wskazuje związane są one z tematyką wiejskiej zagrody.
Zabawka składa się z pudełka, które jednocześnie jest magnetyczną planszą oraz elementów do układania, takich jak: kot, pies, farmer, gosposia, domek, traktor. Jest ich w sumie 24, co daje możliwość wielu kombinacji.


Do zabawy można wykorzystać 8 kart wzorów, według których układamy to, co jest tam narysowane. Uczy to obserwacji, cierpliwości i odwzorowywania rzeczywistości. I świetne jest na rozruszanie szarych komórek Maleństwa.


Gra daje nam jednak o wiele większe możliwości. Bo …

Gra edukacyjna dla dzieci: Drzewa

Szukając ciekawych, edukacyjnych zabawek dla Zosi trafiłam na rodzinną firmę Jacobsony, polskiego producenta gier. Jedną z nich, która pojawiła się dopiero na rynku razem z Zosią przetestowałyśmy.Gra nazywa się Drzewa i jak sama nazwa wskazuje, tej tematyki dotyczy.  Wydana jest bardzo estetycznie i już samo rozpakowywanie jej dało nam mnóstwo radości i możliwości ćwiczenia małej motoryki.


Drzewa to gra typu memory. Składa się z kart z obrazkami 20 popularnych gatunków drzew, które oczywiście są podpisane. Ponieważ Zosia nie skończyła jeszcze dwóch lat, grę rozpoczęłyśmy od poszukiwań takich samych obrazków, bez odwracania ich. Po każdym odnalezieniu obrazka czytałyśmy co to za drzewo.
Karty wykonane są z bardzo twardego kartonu, tak więc nawet małe rączki nie są w stanie ich zniszczyć zbyt szybko. Dodatkowo obrazki to zdjęcia, które bardzo dobrze oddają szczegóły poznawanych drzew, na tyle prosto jednak, iż takie małe dziecko bez problemu widzi zarówno różnice jak i podobieństwa.

Po kil…

Kolorowe eksperymenty