Przejdź do głównej zawartości

Dziecko na warsztat - Kosmicznie

W październikowej edycji Dziecka na warsztat bawiłyśmy się Kosmicznie! Temat trudny dla 15-miesięcznego Maluszka, ale teraz już Zosia wie, co to są gwiazdy, księżyc i planety. A przynajmniej wie jak wyglądają i gdzie je we otaczającym ją świecie umiejscowić.
Zaczęłyśmy prosto - co to jest gwiazda? W każdej książeczce, napotkanej wystawie sklepowej, czy obrazku pokazywałam jej gwiazdki i tłumaczyłam, że są one wysoko, wysoko na niebie. Oglądałyśmy też gwiazdy nocą, co prawda przez okno, co prawda w mieście, ale coś tam można było dojrzeć.
A potem zaczęłyśmy dotykać. Na początek foremek w kształcie gwiazdek - bo wykorzystując kosmiczną tematykę postanowiłam upiec ciasteczka cynamonowe.



Zabawa z foremkami była przednia, tym bardziej, że można było wkładać jedną w drugą. A potem do zabawy dołączył księżyc.
Rozpakowywanie ciasta było olbrzymią frajdą. Podobnie jak wałkowanie, rozsypywanie mąki i wyciskanie gwiazdeczek. Jednak największą radością okazało się próbowanie surowego ciasta - to był prawdziwy rarytas. Na dodatek zabroniony...

Kolejne gwiazdki powycinałam jej więc z bezpieczniejszych dla brzucha materiałów - z różnych tkanin, papierów i gąbek.

A potem razem tworzyłyśmy modele sensoryczne z kaszy jęczmiennej. W planach były jeszcze inne ziarna, ale Zosia straciła zainteresowanie tą zabawą.



Kolejnym naszym działaniem było pokazanie Zosi, że gwiazdy tworzą konstelacje. Wykorzystaliśmy (tu włączył się i tata) do tego zabawę cieniem.
Jednak Zosia zdecydowanie wolała poruszające się na ścianie zwierzaki, niż nieruchomy wielki wóz.
Na koniec naszego kosmicznego miesiąca postanowiłam wprowadzić Zosię w tematykę planet, bo gwiazdy już jej bardzo spowszechniały. Przygotowałam więc jadalne farby z jogurtu z dodatkiem smakowitym (mięta, cynamon, aronia, szafran) oraz styropianowe kulki powbijane na patyczki. 

I to było to! Oczywiście Zosia wpierw spróbowała, co jest w miseczkach. 

Ale nie bardzo jej smakowało, więc przystąpiła do malowania z wielkim zaangażowaniem.





 Powstały planety w bardzo ciekawej wersji. 


Z mąki ziemniaczanej, oleju i brokatu zrobiłyśmy dla nich piasek kosmiczny i tak stworzyłyśmy model układu słonecznego.

Co prawda bez słońca, bo na żółtym baloniku narysowałam rakietę i nadmuchując ją i puszczając pokazywałam Zosi jak szybko potrafi ona latać.

Okazuje się więc, że nawet najmłodsi mogą uczyć się astronomii i oczywiście świetnie się przy tym bawią.

Dziecko na warsztat
Dziecko na warsztat

Komentarze

  1. Całkiem podobny Warsztat do naszego ;) dzieci w podobnym wieku to podobne zabawy :) super!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam ten warsztat, pięknie przemyślane zabawy, jestem oczarowana i chyba najbardziej mi się podobają właśnie te warsztaty dla najmniejszych dzieci, bo pokazują jak kreatywne potrafią być mamy :D No i bardzo smakowity układ słoneczny zmontowałyście, drogie Panie ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ale smacznie :) Super zabawa i o to chodzi :D
    Pozdrawiam.
    www.zakreconybelfer.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo gwieździście u Was i smacznie :P aż mi cynamonem zapachniało...mmmm
    Pozdrawiamy...
    http://pomyslowesmyki.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  5. Jadalne farby! Toż to super pomysł!

    OdpowiedzUsuń
  6. Planety bardzo fajne, a ciasteczka też mieliśmy gwiazdkowe :-) Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  7. Faktycznie, planety bardzo ciekawe.

    OdpowiedzUsuń
  8. Piekny warsztat, cudne gwiazdy. Jestescie dowodem na to, ze z malym dzieckiem tez mozna rozmawiac o kosmosie. Super!!!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Kolorowe eksperymenty

W listopadzie tematem przewodnim warsztatów dla dzieci były eksperymenty. A ponieważ temat ten jest nam bliski i częsty – postanowiłam skupić się na jednym wątku: eksperymentach kolorowych. I gdyby nie to, że wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim i na wszystko brak nam czasu – eksperymentowałybyśmy codziennie. Bo możliwości jest bardzo dużo. A ponieważ nie o tym tutaj, co by było gdyby – kilka ciekawych doświadczeń, które udało nam się zrobić, opiszę. Zaczęłyśmy od najprostszych: mieszanie kolorów. Samo wsypywanie barwników do wody było już dla Zosi bardzo absorbujące. Pokazałam w ten sposób Zosi kolory podstawowe: żółty, czerwony, niebieski i zielony. Nazywałyśmy je, mieszałyśmy i obserwowałyśmy jakie nowe kolory powstają.  A potem do kubeczków wsypałam sodę oczyszczoną, dzięki czemu woda pieniła się w kubeczkach i wylewała. Kolejnym doświadczeniem na łączenie kolorów był woreczek sensoryczny. Na kartoniku, w odstępach zrobiłam plamy ...

Muki w podróży

Lato coraz bliżej, więc książeczki o podróżach są szczególnie przez nas pożądane. Czytamy najróżniejsze, jednak nasza ulubiona to "Muki w podróży dookoła świata" Marca Boutavanta. Muki to mały miś, który wybiera się w podróż dookoła świata. Odwiedza między innymi Laponię, Grecję, Japonię, Indie, Peru, Stany Zjednoczone. W każdym kraju poznaje przyjaciół, którzy pokazują mu kulturę danego miejsca, ciekawe miejsca, uczą słówek, czy też dają do spróbowania lokalne potrawy. Oczywiście na obrazkach możemy zaobserwować znacznie więcej. Dowiemy się jak żyją tubylcy i czym się zajmują na co dzień. Jak chodzą ubrani i jakimi środkami komunikacji się posługują. Zosia ma dwie ulubione postaci: indyjskiego słonika, który płacze, bo małpki nie chcą go pomalować i greckie kraby, które łapią kota za ogon. Oprócz bogactwa treści i niesamowicie ciepłego klimatu mnie osobiście zachwycają niepowtarzalne ilustracje Marca Boutavanta. No i oczywiście sam...